tus z Weronika sherborne

4 Pages • 892 Words • PDF • 234.6 KB
Uploaded at 2021-09-24 08:57

This document was submitted by our user and they confirm that they have the consent to share it. Assuming that you are writer or own the copyright of this document, report to us by using this DMCA report button.


Scenariusz zajęć Zajęcia według metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne Cel Główny : Stwarzamy agentowi możliwości do poznania własnego ciała, usprawniamy motorykę, poczucie siły, sprawności, uświadamiamy mu możliwości wynikających z ruchu, pomagamy budować zaufanie do siebie i innych, budujemy poczucie bezpieczeństwa, ćwiczymy nawiązywanie kontaktów z innymi agentami. Cele szczegółowe : *rozwijanie świadomość własnego ciała, przestrzeni *rozwijanie poczucia bezpieczeństwa, zaufania * rozwijanie umiejętności współpracy z grupą *poznawanie siebie i swoich możliwości *ćwiczenia sprawności ruchowej *ćwiczenia koncentracji uwagi *umiejętność właściwego wyrażania emocji i panowania nad nimi *umiejętność relaksu i odprężania

1. Część wstępna ( wprowadzająca )

Ćwiczenia, które mają na celu poznania własnego ciała i zdobyć pewność siebie oraz zbudowania poczucia bezpieczeństwa * „Witamy się częściami ciała” – trener mówi witamy się i tu padają nazwy części ciała *”Wiatraczek”- siad skulony : agenci kręcą się dookoła osi w jedną i w drugą stronę na pośladkach odpychając się rękami 2. Część główna Ćwiczenia w parach – cel jest jeden, a właściwie to dwa, a tak naprawdę to trzy : uławiamy agentom nawiązywanie kontaktów z innymi i współdziałanie w parach i grupie i panujemy nad lękiem i tymi niefajnymi emocjami

*Agenci siedzą w siadzie rozkroczny twarzą do siebie wykonują do tego naprzemienne skłony i leżenie (przeciąganie partnera). *Agenci siedzą w siadzie rozkrocznym twarzą do siebie. Dotykają się stopami, unoszą nogi lekko w górę i „jadą na rowerze” w rytmie : szybko – wolno *Agenci siedzą tyłem do siebie. Jeden agent wykonuje skłon, a drugi kładzie się na jego plecach * Siad skulony. Jeden agent zwija się w kłębek, a drugi usiłuje rozwiązać „paczkę” *„Naleśnik”– zawijamy jednego agenta w koc i przeciągamy po pomieszczeniu

* Prowadzenie „ślepca”. Jeden agent zamyka oczy i jest prowadzone przez „opiekuna” po pomieszczeniu w różnych kierunkach * Pozycja stojąca. Jeden agent stoi w rozkroku, drugie przechodzi na czworakach pod „mostkiem”- pomiędzy nogami partnera *Leżenie na plecach. Agent leżący jest turlany delikatnie przez partnera po podłodze w przód i w tył * „Taczki”. Jeden agent łapie drugiego pod kolana i prowadzi do przodu *„Tunel” - przechodzenie w tunelu utworzonym przez agentów 3. Część końcowa Ćwiczenia rozluźniająco – relaksujące * Siedzenie w parach- jeden agent jest odwrócony tyłem do drugiego i wykonanie na jego plecach delikatnego masażu palcami, a następnie zmiana * Leżenie na plecach z zamkniętymi oczami- wskazywanie ręką kierunku skąd słychać dzwoneczek Uwaga ,uwaga ! Zamiast dzwoneczka może być przedmiot, który wydaje inny, charakterystyczny dźwięk, tylko nie drażniący  I pamiętajcie, żeby zmieniać swoje miejsce, wydawać dźwięki w różnych miejscach, żeby trochę utrudnić, a co !  *Relaks – odpoczynek w pozycji leżącej przy spokojnej muzyce z cyklu „Muzyka relaksacyjna” Wykonywanie głębokich wdechów nosem oraz wydechów ustami. *Podziękowanie za zabawę. Puszczenie iskierki. Podawanie sobie rąk ze słowami: dziękuję, lubię się z tobą bawić

Źródło : „Zaradny kot”, „Ruch rozwijający dla dzieci „ Sherborne Weronika

Scenariusz zajęć dla domu ( nie będę Wam robić kopiuj- wklej tylko zmodyfikuje ćwiczenia resztę znajdziecie wyżej) Zajęcia według metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne

1. Część wstępna ( wprowadzająca )

Ćwiczenia, które mają na celu poznania własnego ciała i zdobyć pewność siebie oraz zbudowania poczucia bezpieczeństwa

* „Witamy się częściami ciała” – mówi do dziecka witamy się i tu padają nazwy części ciała ( im nas więcej do ćwiczeń tym lepiej, ale czasami niekoniecznie- wiadomo zależy to od Waszego Agenta) *”Wiatraczek”- siad skulony : agenci kręcą się dookoła osi w jedną i w drugą stronę na pośladkach odpychając się rękami 2. Część główna Ćwiczenia w parach – cel jest jeden, a właściwie to dwa, a tak naprawdę to trzy : uławiamy agentom nawiązywanie kontaktów z innymi i współdziałanie w parach i grupie i panujemy nad lękiem i tymi niefajnymi emocjami

* Siedzimy w siadzie rozkroczny twarzą do siebie wykonujemy do tego naprzemienne skłony i leżenie (przeciąganie partnera). * Siedzimy w siadzie rozkrocznym twarzą do siebie. Dotykamy się stopami, unosząc nogi lekko w górę i „jedziemy na rowerze” w rytmie : szybko – wolno *Siedzimy tyłem do siebie. Jedna osoba wykonuje skłon, a druga kładzie się na jej plecach * Siad skulony. Jeden z nas zwija się w kłębek, a drugi usiłuje rozwiązać „paczkę” *„Naleśnik”– zawijamy jednego z nas w koc i przeciąganie po pomieszczeniu * Prowadzenie „ślepca”. Jeden z nas zamyka oczy i jest prowadzone przez „opiekuna” po pomieszczeniu w różnych kierunkach * Pozycja stojąca. Jeden z nas stoi w rozkroku, drugie przechodzi na czworakach pod „mostkiem”- pomiędzy nogami *Leżenie na plecach. Jeden z nas - leżący jest turlany delikatnie przez partnera po podłodze w przód i w tył * „Taczki”. Jeden z nas łapie drugiego pod kolana i prowadzi do przodu *„Tunel” - przechodzenie w tunelu utworzonym przez osoby biorące udział w zabawie 3. Część końcowa Ćwiczenia rozluźniająco – relaksujące * Siedzenie w parach- jeden z nas jest odwrócony tyłem do drugiego i wykonanie na jego plecach delikatnego masażu palcami, a następnie zmiana * Leżenie na plecach z zamkniętymi oczami- wskazywanie ręką kierunku skąd słychać dzwoneczek Uwaga, uwaga ! Zamiast dzwoneczka może być przedmiot, który wydaje inny, charakterystyczny dźwięk, tylko nie drażniący  I pamiętajcie, żeby zmieniać swoje miejsce, wydawać dźwięki w różnych miejscach, żeby trochę utrudnić, a co !  *Relaks – odpoczynek w pozycji leżącej przy spokojnej muzyce z cyklu „Muzyka relaksacyjna”

Wykonywanie głębokich wdechów nosem oraz wydechów ustami. *Podziękowanie za zabawę. Puszczenie iskierki. Podawanie sobie rąk ze słowami: dziękuję, lubię się z tobą bawić

Źródło : „Zaradny kot”, „Ruch rozwijający dla dzieci „ Sherborne Weronika
tus z Weronika sherborne

Related documents

4 Pages • 892 Words • PDF • 234.6 KB

1 Pages • 51 Words • PDF • 571.6 KB

525 Pages • 179,872 Words • PDF • 1.9 MB

996 Pages • 138,590 Words • PDF • 29.9 MB

6 Pages • 708 Words • PDF • 1.3 MB

27 Pages • 13,215 Words • PDF • 887.8 KB

291 Pages • 250,567 Words • PDF • 169.1 MB

3 Pages • 771 Words • PDF • 843.8 KB

2 Pages • 152 Words • PDF • 44.1 KB

63 Pages • 16,080 Words • PDF • 273.4 KB

250 Pages • 94,939 Words • PDF • 1.9 MB