6 Pages • 708 Words • PDF • 1.3 MB
Uploaded at 2021-09-24 17:19
This document was submitted by our user and they confirm that they have the consent to share it. Assuming that you are writer or own the copyright of this document, report to us by using this DMCA report button.
I/Przedszkole
• Sygmatyzm • 6FHQDULXV]GODG]LHFLíOHWQLFK
SCENARIUSZ 4: Usprawnienie artykulacji [ś] w wyrazach i zdaniach I/Przedszkole
Sygmatyzm
6FHQDULXV]GODG]LHFLíOHWQLFK
Temat: Misiowe opowieści Cele ogólne
Dziecko: − doskonali artykulację [ś] w wyrazach i zdaniach, − używa poprawnej wymowy głoski [ś] w mowie spontanicznej
Cele szczegółowe
Dziecko: − uważnie słucha tekstu, − porządkuje kolejność wydarzeń na podstawie usłyszanej historii, − dopasowuje podpisy do obrazków, − opowiada historię z zastosowaniem poprawnej wymowy [ś], − porządkuje zbiory, − poznaje nazwy zwierząt, − używa odpowiedniej formy gramatycznej rzeczownika
Metody
− metody aktywizujące
Pomoce dydaktyczne
− karty pracy, nożyczki, klej, kredki
Wpis do dziennika
Misiowe opowieści − ćwiczenia wymowy [ś] w wyrazach, zdaniach i mowie spontanicznej
Przebieg zajęć: Ćwiczenie 1 Logopeda czyta opowiadanie o misiu. Dzieci starają się uważnie słuchać i zapamiętać jak najwięcej szczegółów: Mały miś obudził się rano bardzo głodny. Ze smakiem zjadł na śniadanie płatki z mlekiem, ale przyszło mu do głowy, że na kolację z chęcią zjadłby naleśniki z wiśniami. Mama obiecała, że zrobi dla niego naleśniki, ale musi zerwać wiśnie. Miś postanowił jednak, że zanim to zrobi, pójdzie się trochę pobawić. Zabrał na plac zabaw swoją młodszą siostrę. Poprosiła go, by pohuśtał ją na huśtawce. Miś oczywiście się zgodził, ale siostrzyczka huśtała się coraz mocniej i mocniej, aż w końcu huśtawka poszybowała za wysoko i siostra misia spadła. Rozpłakała się głośno. Na szczęście nie skaleczyła się, tylko była bardzo przestraszona. Miś podniósł ją i przytulił, ale siostra nie chciała się już bawić i była bardzo smutna, bo pobrudziła swoją nową sukienkę. Wpadł więc na pomysł, że coś dla niej zaśpiewa, żeby ją pocieszyć. I tak się stało − gdy tylko zaśpiewał jej ulubioną piosenkę, od razu się uśmiechnęła. Razem bawili się dalej. W pewnej chwili miś przypomniał sobie, że miał przynieść wiśnie na naleśniki. Pobiegł do sadu i szybko narwał koszyk wiśni. Zobaczył, że na sąsiednim drzewie rosną piękne śliwki i narwał ich kilka specjalnie dla siostry. Przyniósł do domu dwa pełne koszyki owoców. Mama przygotowała dla niego pyszne naleśniki, które zjadł ze smakiem i nawet wziął dokładkę. Zaraz potem wykąpał się, umył ząbki i smacznie zasnął. To był miły dzień, ale czas odpocząć. Ćwiczenie 2 Dzieci otrzymują obrazki ilustrujące czynności misia. Układają je w kolejności zgodnej z wydarzeniami z tekstu. Logopeda sprawdza, czy zostały poprawnie ułożone. Na podstawie obrazków dzieci swoimi słowami opowiadają historię misia. Następnie w odpowiedniej kolejności przyklejają obrazki w zeszycie.
Maj
•
2014 rok
1
I/Przedszkole
2
• Sygmatyzm • 6FHQDULXV]GODG]LHFLíOHWQLFK
Ćwiczenie 3 Logopeda czyta po jednym wersie wierszyk „Miś łasuch”, dziecko powtarza. Następnie logopeda daje dziecku puzzle z ilustracją do wierszyka. W trakcie układania dziecko wymawia wyrazy z [ś], może także powtarzać wierszyk. W trudniejszej wersji dziecko może przyklejać elementy układanki w zeszycie. Ćwiczenie 4 Logopeda czyta po kolei imiona zawierające w formie zdrobniałej głoskę [ś]. Zadaniem dziecka jest przyporządkowanie imienia do grupy męskich lub żeńskich. Dzieci starsze mogą próbować podać pełne brzmienie imienia, od którego pochodzi zdrobnienie. Imiona: Marysia, Gabrysia, Basia, Antoś, Gabryś, Krzyś, Grześ, Kasia, Zosia, Jaś, Adaś, Staś, Piotruś. Ćwiczenie 5 Dzieci nazywają zwierzęta, a w razie problemów prowadzący czyta podpisy pod obrazkami. Dzieci wskazują zwierzęta żyjące w Polsce, otaczając je pętlą. Każdą nazwę zwierzęcia muszą poprawnie wymówić. Ćwiczenie 6 Prowadzący czyta zdanie, dziecko dopowiada wyrazy z obrazków, stosując odpowiednią formę przypadku, np. Mama sięga po książkę z baśniami, a nie: Mama sięga po książka z baśniami. Potem dziecko powtarza wyraźnie całe zdanie. Autor: Karolina Waliszewska
Maj
•
2014 rok
I/Przedszkole
• Sygmatyzm • 6FHQDULXV].DUWDSUDF\GODG]LHFLíOHWQLFK I/Przedszkole
Sygmatyzm
6FHQDULXV].DUWDSUDF\GODG]LHFLíOHWQLFK
Karta pracy dla dzieci 3−4-letnich Scenariusz 4 • Ćwiczenie 3 • Misiowe opowieści Naucz się na pamięć wierszyka. Z kawałków układanki ułóż obrazek.
„Miś łasuch” Lubię kisiel z wisienkami I owsiankę ze śliwkami. A do tego lubię w środy Pić maślankę dla ochłody. Choć się huśtam, chociaż brykam, Myślę wciąż o naleśnikach. Naleśniki zjadłbym dziś, Bo ja jestem łasuch Miś.
Maj
•
2014 rok
1
nka
• Sygmatyzm • 6FHQDULXV].DUWDSUDF\GODG]LHFLíOHWQLFK
ma śla
I/Przedszkole
płatki owsiane
2
Maj
•
2014 rok
I/Przedszkole
• Sygmatyzm • 6FHQDULXV].DUWDSUDF\GODG]LHFLíOHWQLFK I/Przedszkole
Sygmatyzm
6FHQDULXV].DUWDSUDF\GODG]LHFLíOHWQLFK
Karta pracy dla dzieci 3−4-letnich Scenariusz 4 • Ćwiczenie 5 • Misiowe opowieści Otocz pętlą te zwierzęta, które można spotkać w Polsce: w lesie, na łące, na polu, w gospodarstwie, w parku.
Maj
•
2014 rok
1
2
I/Przedszkole
• Sygmatyzm • 6FHQDULXV].DUWDSUDF\GODG]LHFLíOHWQLFK
Maj
•
2014 rok